Organic 14 خرداد 776

من میخواهم لاغر شوم مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

من میخواهم لاغر شوم. این جمله بسیار آشناست. من میخواهم سریع لاغر شوم. این یکی هم همینطور. حالا منظور از لاغری چیست؟ بدون شک اکثر افراد لاغری را در کاهش وزن می بینند. مثلاً فلانی در دو ماه 20 کیلو گرم وزن کم کرد و یا "چرا من دیگر یک گرم هم کم نمیکنم؟."

در این مقال و برای توضیح اینکه چرا من اصرار دارم نباید وزن را ملاک اصلی چاقی و لاغری قرار دهیم بحث خواهم کرد.

وزن بدن از اجزاء اصلی شامل آب، استخوان، چربی و عضلات تشکیل شده است. وجود مقادیر مناسب از هر کدام از این اجزاء برای ادامه زندگی بدون درد و رنج ضروریست. مثلا در مورد آب شخصی که بیش از حد آب در بدنش (بواسطه بیماری مانند برخی بیماری های کلیه یا قلبی ) تجمع کرده است قادر نیست زندگی راحتی داشته باشد یا افرادیکه بدنشان بشدت کم آب است دائم از  بی قراری و بی حوصلگی و ... شاکی هستند. در باره استخوان نیز بر کسی پوشیده نیست که برای نشستن، برخواستن، راه رفتن و خلاصه در هر وضعیتی  اگر استخوانها دچار مشکل  باشند زندگی بسیار تلخ می شود. همچنین اهمیت عضلات بر همگان واضح و مبرهن است. همه متفق میدانند و باور دارند که وجود عضلات سالم و قوی مثل عضلات تنفسی ،  عضله قلب، عضلات مربوط به بلع، عضلات اسکلتی، عضلات روده ها و ... تماماً برای بقاء لازم و ضروریست. این وسط تنها جزئی که یک جزء مزاحم و زیادی تلقی می شود بافت چربی است!! درست نگاهی که به دنبه میشود شاید کمی بدتر! که واقعا در موارد خاصی بدتر از دنبه هم هستند!! در این مواقع از روشهای مختلفی برای خارج کردن بافت چربی اضافی تجمع شده در مناطق مختلف بدن (که به روشهای تهاجمی یا invasive شهره هستند) استفاده می شود که در جای خود بحث خواهد شد.

حال با این مقدمه آیا واقعاً چربی بدن مزاحم و زیادیست؟ شما هم بسیار شنیده اید: "فلانی با قرص چربی سوز 20 کیلو کم کرده است". یا " قرص X خیلی چربی سوز تر از قرص Y است". آیا واقعاً قرص چربی سوز داریم؟ آیا همه داروهای لاغری چربی سوزند؟ نحوه اثر قرص ها و کپسول ها و .... برای لاغری چیست؟ آیا خطر دارند؟ یا فقط بعضی خطرناکند؟؟ قطعا افرادی که می خواهند لاغر شوند اکثراً دنبال روشی هستند که در کمترین زمان لاغر شوند. حالا اینکه عوارض دارد یا نه، خطر دارد یا نه، و از همه مهمتر اینکه با چه مکانیسمی این وزن در یک مدت کوتاه کم میشود سوالاتی است که عده ای قلیل را از کاهش وزن در مدت بسیار کوتاه منصرف می کند و صد البته اکثر اشخاص بدلیل اهمیت سرعت لاغری به هر شکل و روشی اصلاً بدان توجه نمی کنند.  شاید حق دارند؟! در ادامه به تغییراتی که در وزن بدن در روشهای متفاوتی از لاغری رخ میدهد میپردازم. بقیه با شما.

چگونه سالم لاغر شویم؟

همانطور که پیشتر عرض کردم بدن از آب و عضله و چربی و استخوان تشکیل شده است. برای تشخیص اینکه در فرآیند لاغری کدام جزء بیشتر کم شده است نیاز به ابزار و دستگاه هایی داریم که قادر باشد میزان هر کدام از اجزاء را به تفکیک نشان دهد. اکثر ما با دستگاه های آنالیز  BAI(Bioelectrical Impedance Analysis )آشنا هستیم. منتهی دستگاههای معدودی قادر به نشان دادن تمام اجزاء هستند. اکثر دستگاهها مقدار عضله، استخوان، آب و چربی را محاسبه می کنند اما برای قضاوت درست نیاز به مقادیر یاد شده در تک تک اندامها داریم. خوشبختانه این چنین دستگاه هایی وجود دارند که خود من از InBody 770 استفاده میکنم که علاوه بر آیتم های فوق حتی قادر است میزان آب داخل و خارج سلول را هم به ما بدهد.(این مورد در تشخیص نوع ورم بدن بسیار مهم است). از همه جالب تر پارامتری بنام (Φ) Phase Angle که نمایه سلامت سلولهای بدن است توسط دستگاه نشان داده میشود. تمام این موارد برای سنجش تغییرات در بدن لازم است. با مثالهای واقعی زیر بهتر متوجه داستان می شویم.

ابتدا با ریپورت یا گزارش های واقعی InBody 770 کمی آشنا شویم

.

ابتدا ریپورت اول مربوط به عضله، چربی

همانطور که ملاحظه میشود دستگاه مانند بقیه دستگاههای BAI(Bioelectrical Impedance Analysis )مقدار کلی آب و عضله و چربی را میدهد اما 4 مشخصه بسیار مهم دارد.

  1. دستگاه بر خلاف دیگر دستگاه های BIA با شش فرکانس(از یک کیلو تا هرتز تا 1 مگا هرتز) بدن را آزمایش میکند. این یعنی اینکه بافتی نیست که از دسترس دستگاه پوشیده بماند.

 

  1. دستگاه قادر است چربی احشایی را محاسبه کند. این چربی در درون محفظه شکمی است و کسی نه آنرا میبیند نه توجهی دارد. این چربی مسئول بروز بیماریهایی مانند دیابت، قلبی عروقی و ... است. بجز روش بسیار گران و با تشریفات زیاد MRI، این دستگاه قادر به سنجش چربی احشاء است.
  2. دستگاه قادر است علاوه بر محاسبه آب کل بدن و تک تک اندامها (که بقیه دستگاه های BIA نیز انجام میدهند)، آب داخل و آب خارج سلولی را محاسبه کند. این امکان بسیاربسیار مهم در کلینیک باعث می شود تا ورم و دلیل آن را تشخیص دهیم. در بررسی صفحه دوم ریپورت(مربوط به آب بدن) بیشتر متوجه خواهید شد.

 

  1. محاسبه نمایه ای کم شناخته شده به نام Phase Angle(Φ که بیانگر سلامتی سلولهاست.

 

این عدد بسته به نژاد افراد، بیماری هایی که داشته اند، سوءتغذیه یا رژیمهای سخت، نوع و میزان فعالیت فیزیکی و عوامل بسیار دیگر تغییر میکند. مثلا در فردی که تحت درمان سرطان بوده است به کمتر از 4

 

 

در دو نفر که دائم در رژیم بوده اند یکی خانمی از نژاد اصیل آذری که بین5 و  5/5 است و دومی خانمی با همان سن اما تهرانی!!!بین 4 و 5 !!

آذری

 

تهرانی

 

در فرد بسیار لاغر به کمتر از  4.6 !!

در فردی که ورزش دارد بالاتر از 6 و حتی در این مورد نزدیک 7 میرسد که بی نظیر است.

در مورد آخر Phase angle مربوط به شخصی ارائه می شود که واقعا کمیابند. شخصی با ورزش عالی و مستمر، سالم خور که اصلا اهل رژیم بازی و رژیمهای سخت و حتی نیمه سخت نبوده است. عدد بالای 7 و نزدیک 8 !!

 

در سایت مقالات مربوط به Phase Angle  قراردارد .

 

و حالا ریپورت مربوط به آب بدن:

 

همانطور که قبلا اشاره شد این دستگاه قادر است علاوه بر محاسبه آب کل بدن و تک تک اندامها (که بقیه دستگاه های BIA نیز انجام میدهند)، آب داخل و آب خارج سلولی را محاسبه کند. این امکان بسیار مهم در کلینیک باعث می شود تا ورم و دلیل آن را تشخیص دهیم.مثلا گزارش فرد بالا را با یک گزارش از شخصی که از ورم شدید پاها رنج میبرد بیانگر اوج مسئله است.

درد و ورم شدید پاها

 

ورم ندارد . نرمال

 

حالا بد نیست ببینید شخصی که لاغر شده اما بواسطه ورم، وزن بالاتر رفته. این مسئله در استرس شدید، بی خوابی، دوره های قاعدگی، مصرف نمک و ... رخ میدهد.!!

**آقایی که وزن بالا داشته و هیچ ورزشی نمی کرده. بعد از 15 روز از شروع ورزش و تغذیه درمانی نتایج جالب است. لاغر شده ولی وزن رفته بالا!!!

 

 

میزان متابولیسم بواسطه افزایش عضله بالاتر رفته است. دور کمر کاهش داشته است. اگر شب قبل نمک زیاد مصرف نداشت و خوب می خوابید وزن هم نسبت به جلسه اول پایین تر می آمد.

 

این شخص لباسهایش گشاد شده و سرحالتر است. بر خلاف رژیمهای مرسوم نه عضله از دست داده و نه کم خوری داشته است. بهیچ وجه گرسنگی نکشیده است. وزن بخاطر ورم بالا رفته است. حالا با من هم نظرید که وزن معیار مناسبی نیست. این قدر روی ترازو نروید. لباس مهم است! 

خواندن 2721 دفعه
آخرین ویرایش در 17 فروردين 1398
Super User

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره ما

درباره ما

دکتر سعيد اوسطي - متخصص تغذيه باليني

شيوه هاي کاهش وزن بدون رژيم هاي سخت با بهره گيري از علوم نوين در مجهزترين دفتر رژيم درماني در ايران


نشاني مطب:


سعادت آباد- بالاتر از میدان کاج- نرسیده به بیمارستان مدرس. بین خیابان عبقری دوم و باغستان دوم.پلاک 175.ساختمان پلیکان .  طبقه دوم- واحد 3

 

تلفن تعيين وقت:

22378481- - 26743100

شماره تلگرام 09123269636

ساعت جوابگويي 9-13 - 15-19

 ويزيت  با هماهنگی قبلی با مطب

 

 
تماس با ما