×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 378
Organic 08 بهمن 1395

توضیحی راجع به استفاده از جدول جایگزینی مواد غذائی مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ت

توضیحی راجع به استفاده از جدول جایگزینی مواد غذائی

به شخصه اینجانب با توجه به روش رژیم درمانی که دارم هیچکس را مجبور به رعایت مو به مو از رژیم تدوینی نمی کنم. حتی توصیه می شود در میهمانی ها بهیچ عنوان خود را محدود نکرده و لازم نیست به کسی بگویند رژیم دارند. لذا پس از بررسی های کامل و تدوین دستورالعمل ها و ارائه رژیم،  پیشنهاد می شود که اجباری نیست تمام آنچه نوشته شده خورده شود. اگر شخص غیرارادی میل نداشت و احساس سیری کرد، دست از خوردن بکشید(غیر ارادی) و کم خوری و نخوردن ارادی نداشته باشند.

در مورد جدول جایگزینی اگرچه در نگاه اول ممکن است گیج کننده باشد ولی براحتی بعد از چند روز میتوان دریافت که با جا بجا کردن مواد غذائی می توان از هر نوع سفره ای بهره برد. چه سفره ساده باشد چه رنگارنگ. مثلا واحد گوشت در صبحانه شامل پنیر، تخم مرغ، عدسی، خود گوشت و یا دیگر حبوبات میتواند باشد. یکروز عدسی یا یکروز نیمرو یا هرروز نان وپنیر و گردو.

در مورد واحد نان می شود از ماکارونی یا برنج یا نان ویا سیب زمینی استفاده کرد.

واحد چربی که در رژیم است شامل چربی در  غذا نیست. مثلا خورشت ها معمولا چربی دارند که لازم نیست چربی موجود در انها را حساب کرد و اگر رژیم دارای واحد چربی جداگانه است می شود مثلا از زیتون بهره برد.

به عنوان مثال رژیم زیر را در نظر میگیریم. رژیم با شماره 1200 است. توجه فرمایید 1200 به منزله کالری نیست بلکه شماره رژیم است.

از صبحانه شروع میکنیم.

 در این رژیم شخص میتواند صبح معادل یک و نیم کف دست کامل با احتساب انگشتان نان سنگک یا بربری و یا  4 برابر آن نان لواش میل نماید. واحد لبنیات میتواند پنیر باشد که معادل نصف قوطی کبریت است. علاوه بر این شخص میتواند یک تخم مرغ آب پز با یک لیوان چای شیرین شده با یک قاشق مرباخوری عسل یا یک و نیم قاشق مربا خوری شکر میل نماید. واحد پربی در اینجا میتواند دو بند انگشت کره یا 3 تا زیتون درشت یا 5 تا 6 تا زیتون کوچک بخورد. حال اگر کسی نخواهد تخم مرغ بخورد بجایش میتواند نصف قوطی کبریت پنیر به نصف قوطی کبریت از واحد لبنیات اضافه نماید. گاهی عدسی مورد نظر است. یک پیاله کوچک عدسی با 1 قاشق روغن زیتون میشود واحد گوشت و چربی و نان و چای شیرین هم سرجایش میباشد. بدیهیست اگر واحد ها کمتر یا بیشتر شود به همان میزان مواد خوراکی افزایش میابد. مثلا در صبحانه زیر شخص دو نیم واحد نان دارد که دو کف دست و نیم می شود.

 

حال در مورد میان وعده همان رژیم 1200:

همانطور که ملاحظه میفرمایید تمام واحد ها بجز میوه عدد صفر دارد یعنی چیزی جز میوه ندارد. مقدار میوه هم نصف هر واحد میوه ای است که در لیست جایگزینی آمده است. مثلا میتوان چای و خرما خورد.

حال در مورد ناهار:

 

همانگونه که ملاحظه می شود شخص یک و نیم واحد نان دارد. در مورد نان که گفتیم اما برای برنج اگر ساده باشد یک و نیم کف گیر برنج (برای برنج مخلوط مثل عدس پلو یا باقلا پلو دو و نیم کف گیر می شود)و یک ملاقه خورشت (بعنوان واحد گوشت) با یک پیاله کوچک ماست (بعنوان واحد لبنیات) یا یک لیوان دوغ ( باز هم بعنوان واحد لبنیات) بعلاوه یک پیش دستی سبزی و 4 تا 5 تا زیتون. حالا می شود واحد سبزی سالاد باشد (به اندازه یک لیوان) که روی آن 1 قاشق روغن زیتون بریزید. حالا اگر کسی بورانی اسفناج خواست میل کند یک پیاله بورانی می شود واحد لبنیات و سبزی. به همین راحتی میتوان با لیست بازی کرد. حالا اگر ناهار کوکو سبزی باشد تخم مرغ در کوکو واحد گوشت است و سبزی ان واحد سبزیجات. برای این رژیم 2 تکه کوکوی سبزی هر کدام یک کف دست کافیست. باز تکرار میکنم اینجانب با توجه به روش رژیم درمانی که دارم هیچکس را مجبور به رعایت مو به مو از رژیم تدوینی نمی کنم. حتی توصیه می شود در میهمانی ها بهیچ عنوان خود را محدود نکرده و لازم نیست به کسی بگویند رژیم دارند. معیار ها نسبی است. پس از شروع درمان بدن راحت احساس سیری میکند.

عصرانه:

همانگونه که می بینیم در عصرانه این رژیم 1 واحد نان و یک واحد چربی آمده است که رنگ آن قهوه ای شده است. اگر به زیر نویس رژیم توجه شود میبینیم توضیحات آمده است:

 

 

 

 

 

 

 

واحد های نان و چربی که به رنگ قهوه ای درآمده اند روی هم معادل یک کیک یزدی یا یک شیرینی دانمارکی یا 3 بیسکوئیت ساقه طلائی یا نصف لیوان بستنی، بستنی است. علاوه بر آن شخص قادر است نصف واحد میوه هم میل نماید. مثلا میتوان چای و خرما خورد. مجدد عرض میکنم ،  پیشنهاد می شود که اجباری نیست تمام آنچه نوشته شده خورده شود. اگر شخص غیرارادی میل نداشت و احساس سیری کرد، دست از خوردن بکشید(غیر ارادی) و کم خوری و نخوردن ارادی نداشته باشند.

حال نوبت شام میرسد:

 

در این رژیم خاص با توجه به اینکه مراجعه کننده در مصاحبه اول گفته است یا شام نمیخورد یا بسیار کم میخورد این شام در نظر گرفته شده است. براحتی میتوان مجدد با واحدها بازی کرد. مثلا یک کاسه سالاد ماکارونی با کوشت مرغ یا لوبیا (واحد های نان و گوشت و سبزی) با یک قاشق سس مایونز (واحد چربی). ویا نان و پنیر و سبزی و گردو (بترتیب واحد های نان و گوشت و سبزی و چربی).

 

در این رژیم برای بعد از شام هم مقداری میوه در نظر گرفته شده است.

 

 

با توجه به آنچه گفته شد متوجه می شویم با کمی دقت نظر و خیلی سریع میتوان از هر نوع سفره ای استفاده کرد. بدین وسیله  در میهمانی ها بهیچ عنوان خود را محدود نکرده و لازم نیست به کسی بگویید رژیم دارید.

پس از مطالعه کامل پرونده، مصاحبه، آزمایشها و گزارشات تن سنجی که با پیشرفته ترین سیستم حال حاضر انجام می گیرد قالب خوراک طراحی و دستورالعمل ها نیز داده خواهد شد. بسیاری از افراد نیازی به رژیم ندارند. باید مشکل بر طرف شده و از رژیم صرفا بعنوان ابزار مدیریت خوراک بهره برد. بنابراین لیست جایگزینی مهم است. برای نمونه لیست جایگزینی که اکثرا مورد استفاده است در زیر نمایش داده شده است.

 

نمونه لیست های دیگر جایگزینی در سابت قابل مشاهده است.

 

 

Tags
خواندن 126419 دفعه
آخرین ویرایش در 17 فروردين 1398

Consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. quis nostrud exercitation. ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate. velit esse cillum dolore

وبگاه: joomshaper.com

درباره ما

درباره ما

دکتر سعيد اوسطي - متخصص تغذيه باليني

شيوه هاي کاهش وزن بدون رژيم هاي سخت با بهره گيري از علوم نوين در مجهزترين دفتر رژيم درماني در ايران


نشاني مطب:


سعادت آباد- بالاتر از میدان کاج- نرسیده به بیمارستان مدرس. بین خیابان عبقری دوم و باغستان دوم.پلاک 175.ساختمان پلیکان .  طبقه دوم- واحد 3

 

تلفن تعيين وقت:

22378481- - 26743100

شماره تلگرام 09123269636

ساعت جوابگويي 9-13 - 15-19

 ويزيت  با هماهنگی قبلی با مطب

 

 
تماس با ما